Kā būt par labāku līderi: Ģimenes un uzņēmuma loma karjeras izaugsmē 

Pirms vairāk kā 13 gadiem Irēna pievienojās PwC kā jaunākā konsultante nodokļu nodaļā un kopš tā laika viņas karjera ir uzņēmusi strauju virzību. Šodien Irēna ir direktore, personāla un organizāciju pārveides pakalpojumu vadītāja Baltijā un atbalstoša līdere, kas palīdz saviem kolēģiem ieviest līdzsvaru un attīstīt savu potenciālu. Intervijā Irēna dalās ar pieredzi par to, kā PwC vide veicinājusi viņas izaugsmi, un kā viņas loma kā vecākam ietekmē vadības stilu. Viņa sniedz noderīgus padomus citiem strādājošiem vecākiem, mudinot viņus būt drosmīgiem un neatmest savus mērķus.
img1
Pastāsti, kad un kā Tu uzsāki savas darba gaitas PwC Latvija? 

PwC pievienojos pirms gandrīz 14 gadiem kā jaunākā konsultante nodokļu nodaļā. Tad vēl uzņēmums nepiedāvāja prakses vietas, tāpēc visus jaunpienācējus – mēs bijām septiņi – pieņēma darbā kā jaunākos konsultantus. Toreiz man šajā jomā pieredzes nebija, ja neskaita to, ka studēju RTU Nodokļu un muitas fakultātē, bet tur, galvenokārt, ieguvu teorētiskas zināšanas par nodokļiem, to nozīmi un mērķiem.
"PwC tobrīd strādāja mana tuva draudzene, kura pozitīvi izteicās par uzņēmuma kultūru un izaugsmes iespējām. Viņa mani iedvesmoja pieteikties, un es esmu pateicīga par šo lēmumu."

Kāda ir tava šī brīža loma uzņēmumā un kādu pakalpojumu Tu un Tava komanda sniedzat klientiem?

Kad kāds man šo jautā, es vienkāršības labad saku, ka esmu nodokļu konsultante, bet mana loma ietver daudz vairāk. Šobrīd esmu direktore nodokļu konsultāciju nodaļā, un mans primārais uzdevums ir vadīt cilvēkus. Es rūpējos ne tikai par to, lai kolēģiem būtu atbilstoša darba slodze, bet arī lai viņi strādātu pie projektiem, kas viņiem ir saistoši un atbilst viņu interesēm. 

"Es ticu, ka cilvēks jūtas motivētāks, ja viņš ikdienā strādā ar jautājumiem, kas viņu patiesi interesē. Tāpēc cenšos katrā kolēģī saskatīt potenciālu un pārdomāti iesaistīt viņus projektos."

Mans darbs ietver arī pārdošanu un mārketingu, kas nozīmē gan darbu ar esošajiem klientiem, gan jaunu klientu piesaisti. Protams, konsultācijas joprojām ir svarīga mana darba daļa, kur varu pielietot uzkrātās zināšanas.
Cik lielu komandu Tu šobrīd vadi?

Šobrīd “turu rūpi” jeb esmu atbildīga par 17 cilvēkiem. Komandā ir ne tikai kolēģi, kas strādā nodokļu konsultāciju jomā, bet arī PwC's Academy Latvija komanda, kas organizē apmācības, koordinē rakstu izstrādi Mindlink.lv, kā arī veido šo produktu mārketinga saturu.


Kā uzņēmuma vide ir ietekmējusi Tavu profesionālo izaugsmi? 

PwC ir vieta, kur izaugsmes iespējas pašas dzen uz priekšu, ja Tev ir vēlme darīt vairāk un labāk. Šeit ir atbalstoša vide, kas ir raksturīga modernam uzņēmumam. Visi šie 14 gadi ir pagājuši ar sajūtu, ka, ja man ir kāda ideja, mani vienmēr uzklausīs un iespējas tiks apspriestas. 

"Man nekad nav bijusi tāda doma - ko es tagad darīšu, kāds varētu būt nākamais solis, jo iniciatīvas izrādīšana mani pašu ir
virzījusi uz priekšu."

Kā Tu atrodi līdzsvaru starp darba un privāto dzīvi?

Līdzsvaru starp darbu un ģimeni es panāku, izmantojot savas projektu vadības prasmes. Piemēram, nesen ar kādu kolēģi spriedām, ka vislabākās projektu vadītājas bieži vien ir jaunās māmiņas, jo, ja bērns ir jāizņem no bērnudārza konkrētā laikā, tad viņas izdarīs visu, lai iekļautos un efektīvi prioritizētu savus darbus.

PwC struktūra arī ir ļoti atbalstoša šajā ziņā, jo mēs strādājam kā komanda un dalāmies ar uzdevumiem. Es zinu, ka varu lūgt palīdzību savai vadītājai vai kolēģiem, un viņi man vienmēr palīdzēs, ja tas būs nepieciešams.
"Vēl viena ļoti būtiska lieta ir rūpes par savi. Ir jādomā ne tikai par uzņēmuma attīstību un ģimeni, bet arī par savu labsajūtu. Esmu novērojusi, ka cilvēki, kuri rūpējas par sevi, gūst labākus rezultātus un ir apmierinātāki gan darbā, gan mājās. Es pati dažkārt piektdienās paņemu pāris brīvas stundas, lai dotos uz SPA un atpūstos pēc intensīvas darba nedēļas."
Kādas uzņēmuma sniegtās iespējas Tu izmanto?

Attālināts darbs ir viens no lielajiem plusiem, jo tas ietaupa laiku, ko citādi pavadītu ceļā uz biroju. Tomēr visvairāk novērtēju nodaļas elastību. Piemēram, varu pa dienu apmeklēt ārstu un vakarā pieslēgties darbiem – neviens par to nepārmetīs. Uzņēmumā ir arī well-being grupa, kas regulāri atgādina par rūpēm pašiem par sevi. Piemēram, vienu piektdienu mēs nolikām darbus malā un devāmies kopīgi pavadīt laiku dabā, izmēģinot dažādas sporta aktivitātes. Tas palīdzēja atslēgties no ikdienas un justies labāk. 

Kā Tava pieredze kā vecākam ietekmē Tavu vadības stilu un veidu, kādā vadi savu komandu?
Ja man šo jautājumu būtu uzdevuši pirms septiņiem gadiem, kad atgriezos no pirmā bērna kopšanas atvaļinājuma, es teiktu, ka tas mani ietekmēja par 200%. Tagad, pēc otrā dekrēta un vairākiem gadiem vadītājas lomā, es uzskatu, ka mani vairāk ietekmē dzīves pieredze kopumā, tajā skaitā, sportiskās aktivitātes, kontakts ar dažādiem cilvēkiem, kā arī mentores pieredze. Dzīves laikā uzkrātās zināšanas un nepārtraukta sevis pilnveidošana palīdz veidot manu vadības stilu. Interesanti ir tas, ka pēc pirmās bērnu kopšanas atvaļinājuma mani kolēģi novēroja, ka esmu kļuvusi daudz pielaidīgāka pret dažādām pieejām. Es noteikti iemācījos vairāk novērtēt dažādus viedokļus un būt atvērtāka. Protams, vecāku loma ir devusi spēju būtu empātiskākai, skatīties uz kļūdām kā izaugsmes iespēju un mēģināt vēlreiz un vēlreiz nevis atmest ideju pēc pirmās neveiksmes.

Kā Tu nodrošini, ka Tava komanda jūtas atbalstīta un var atrast balansu starp savu profesionālo un privāto dzīvi?
Es teiktu, ka spēja iekāpt cita kurpēs jeb empātija ir ļoti svarīga. Kā vadītāja es varu reaģēt dažādi uz kolēģu izaicinājumiem, tāpēc ir būtiski izprast situāciju, kurā otrs ir nonācis, kā tas ietekmē viņu un tikai tad, kā tas ietekmēs darba dzīvi. Risinājumu var atrast vienmēr. Mēs komandā arī regulāri apjautājamies, kā kolēģiem klājas, kā viņi pavadīja brīvdienas. Protams, atklātība var atšķirties no individuālas situācijas un cilvēka garastāvokļa. Saruna var beigties arī pēc īsa brīža, ja es redzu, ka kolēģis nevēlas par to runāt. Tas ir pilnībā saprotams, bet ir svarīgi, ka tev rūp ne tikai uzrakstītais atzinums / atskaite un cik korekti tas ir uzrakstīts, bet arī pats cilvēks. Un attiecīgi ar maziem uzmanības apliecinājumiem, to arī var pierādīt.

Tu PwC Latvija strādā jau ilgu laiku. Kas tevi motivē attīstīt karjeru tieši mūsu uzņēmumā?
Liela daļa motivācijas noteikti nāk no vides, kā jau iepriekš minēju – tā mani dzen uz priekšu. Tomēr arī mana personība to ietekmē. Esmu diezgan azartiska – ne tādā ziņā, ka man obligāti jānokļūst pirmajā vietā, bet es vienmēr vēlos parādīt savu labāko sniegumu un pierādīt sev, ka varu. Tāpat man ir svarīgi, lai arī citiem ir labi. Domāju, ka bez šī dzinuļa vadītājs nevar būt veiksmīgs, jo vadītājam jāspēj domāt ne tikai par sevi, bet arī par savu komandu un vidi. Skatoties arī uz mūsu vadošo partneri, man ir skaidrs, ka mūs uz priekšu virza arī kopīgs mērķis, lai Latvijā ir sakārtotāka vide, kurā uzņēmumi maksā nodokļus pareizi un godīgi.
Ko Tu ieteiktu citiem strādājošiem vecākiem, kuri cenšas izveidot pilnvērtīgu ģimenes dzīvi, vienlaikus virzoties uz priekšu savā karjerā?
Vienmēr atcerēties, ka “sky is the limit”.

Pēc pieredzes varu teikt, ka nereti cilvēki baidās. Jaunie vecāki bieži vien atsakās no interesējošiem kursiem vai iespējām, jo uzskata, ka tas varētu būt negodīgi pret bērnu. Taču šāda pieeja, ka paralēli vecāka lomai neko citu nevar darīt, ir novecojusi. Es iedrošinātu vecākus būt drosmīgiem un neatstāt novārtā savas intereses un mērķus.

Iepazīsti mūsu nodokļu nodaļu

Iepazīsti citas mūsu nodaļas