Karjeras sākums, līdzsvars un panākumi: Kā veiksmīgi apvienot studijas un darbu PwC Latvija

Mūsu kolēģis, Artūrs Lazdiņš, šogad absolvēja Rīgas Ekonomikas augstskolu (SSE Riga) un 2023. gadā pievienojās PwC Latvija komandai kā konsultants darījumu konsultāciju nodaļā. 

Artūrs būtisku nozīmi piešķir darba un personīgās dzīves līdzsvarošanai un intervijā dalās ar vairākiem padomiem studentiem, kas var palīdzēt veiksmīgāk atrast balansu starp ikdienas pienākumiem. 

img1
Tev ir kādi hobiji, ar kuriem Tu nodarbojies ārpus darba un mācībām? 
Man ir svarīgi nodarboties ar sportu, jo tas palīdz atslēgties no ikdienas un uzlādēties, tāpēc pēc garas darba dienas es parasti dodos uz sporta zāli. Manuprāt, ir ļoti svarīga izlīdzināšanās starp ikdienas pienākumiem, un sports šajā procesā spēlē lielu lomu, lai saglabātu mieru un reaģētu ar vēsu prātu uz izaicinājumiem vai neparedzētiem notikumiem.

Kādas ir Tavas stiprās puses un kā tās palīdz ikdienas darbā?
Es uzskatu, ka mana stiprā puse ir spēja efektīvi organizēt savu dienu un uzturēt līdzsvaru starp darbu un personīgo dzīvi. Šobrīd esmu panācis ļoti labu balansu - kolēģi ir saprotoši un atbalstoši attiecībā uz manu darba laiku, man ir iespēja pievērsties personīgajiem pienākumiem vai sportam, kā arī atpūsties. Noteikti tas, ka mūsu komandā mēs saprotam viens otru, esam gatavi sadarboties un piekopojam elastīgu darba grafiku, spēlē būtisku lomu, lai es spētu plānot savu laiku efektīvi.  

Vari padalīties ar kādiem ieteikumiem studentiem, lai veiksmīgāk ieviestu līdzsvaru savā ikdienā?

Svarīgi ir izveidot labu grafiku, kas ietver laiku mācībām, sportam, hobijiem un darbam. Ja nepieciešams, ir jābūt gataviem pielāgot savu grafiku un veikt kompromisus, lai visiem aspektiem būtu pietiekami daudz uzmanības. Noteikti jākomunicē par savām vajadzībām un grūtībām ar savu vadītāju un coachu, lai nodrošinātu kopīgu saprašanos un uzticību. Es pats novērtēju, ka mums ir izveidota iekšējā coach-coachee sistēma. Pievienojoties uzņēmumam, katram tiek nozīmēts viens kolēģis jeb koučs, kurš tev palīdz ar tavu individuālo karjeras izaugsmes plānu, kā arī atbalsta, ja saskaries ar kādiem izaicinājumiem. Šajā konkrētajā gadījumā mans koučs bija ļoti atbalstošs un palīdzēja labāk nokomunicēt par darba slodzi ar nodaļas vadītāju un citiem kolēģiem.


Kāpēc vēlējies pievienoties PwC Latvija darījumu konsultāciju (advisory deals) komandai?
  

Mana galvenā motivācija bija saistīta ar to, ka PwC ir starptautisks un plaši atpazīstams uzņēmums, kas paver daudz attīstības iespējas. Ir iespēja strādāt ar nozares līderiem arī ārpus Latvijas, iesaistīties starptautiskos projektos un karjeras attīstības ceļš ir strukturēts un skaidrs. Turklāt man bija vairākas paziņas, kuri strādāja PwC, un es zināju, cik nozīmīgu atbalstu viņi saņem, lai varētu visu apvienot. Darbs konsultāciju jomā man īpaši patīk, jo man interesē finanses un tā ir iespēja strādāt pie izaicinošiem projektiem, kas atspoguļo aktuālās tendences un notikumus Latvijas zinātnē un uzņēmējdarbībā.



"Esmu pārliecināts, ka mūsu komandas īstenotie projekti ir ļoti nozīmīgi, un esmu lepns par to, ka mēs spējam palīdzēt uzņēmumiem pieņemt stratēģiski pārdomātus lēmumus.”
Kādu padomu Tu dotu citiem studentiem, kuri apsver iespēju izvēlēties līdzīgu ceļu?

Ja runājam par padomu studentiem, kuri vēlas strādāt papildus skolai vai studijām, es iesaku rūpīgi izvērtēt savas spējas un mērķus. Svarīgi ir saprast, ka papildus darbs prasīs vairāk laika un enerģijas, bet tā var būt arī lieliska iespēja iegūt praktisku pieredzi, iepazīt jaunus cilvēkus un iemācīties plānot savu laiku. Ja kāds/-a izvēlas iet šādu ceļu, ir svarīgi saglabāt līdzsvaru starp darbu, mācībām un personīgo dzīvi, lai nav jāpiedzīvo pārpūle, kas var būtiski ietekmēt labsajūtu. Turklāt ieteiktu izmantot jebkādas iespējas, lai atbalstītu savu darba un mācību apvienošanu, piemēram, izvēlēties darba vietu ar elastīgu grafiku vai veidot efektīvu laika pārvaldības plānu.


Vai Tu vari izdalīt kādas konkrētas prasmes vai zināšanas, ko esi ieguvis līdz šim un kuras uzskati par īpaši vērtīgām? 

Kopīgi strādājot pie projektiem ar citiem studentiem, esmu novērojis, ka spēju izteikt sarežģītas domas vienkāršā veidā. Šī prasme man ir attīstījusies laikā gaitā strādājot PwC, jo starp ikdienas pienākumiem ietilpst arī ziņojumu sastādīšana, un tos rakstot, esmu iemācījies izteikties precīzāk un kodolīgāk. Iegūtās iemaņas ļoti noder akadēmiskajā vidē, strādājot pie dažādiem projektiem un esejām. Šo prasmi ieteiktu mācīties attīstīt arī citiem, īpaši, ja kāds vēlas strādāt konsultāciju jomā, kur nepieciešams nodot savu vēstījumu strukturētā un viegli saprotamā veidā, lai jebkurš, kurš ikdienā nestrādā ar šiem jautājumiem, uztvertu sniegto informāciju.


Kādi bija galvenie izaicinājumi, ar ko Tu saskāries savā karjeras ceļa sākumā?

Darbs PwC pārsniedza manas cerības, jo jau pirmajā nedēļā, kad man vēl nebija liela pieredze, man tika dota iespēja piedalīties zvanos ar klientiem un izteikt savas idejas. Tas man deva lielu pašapziņu un motivāciju, jo tika atzīts un novērtēts manu ieteikumu lietderīgums. Vadītāji manā komandā vienmēr ir atvērti jaunām idejām un strādā cieši kopā ar saviem darbiniekiem, tādējādi nodrošinot, ka manas ierosinātās idejas tiek ieviestas reālos projektos. Tas radīja pozitīvu sajūtu, ka esmu lietderīgs un varu dot ieguldījumu uzņēmuma attīstībā jau no paša sākuma.

Sākumā arī bija izaicinājums saprast, kā visu apvienot, bet, kad darbi bija iegājušies, es atradu līdzsvaru starp visiem pienākumiem. 

Kāds citāts Tevi iedvesmo?

"Dimanti veidojas zem spiediena"

"Dimanti veidojas zem spiediena" - šis citāts mani iedvesmo ar savu dziļo nozīmi. Tas atgādina, ka patiesā vērtība un izturība parādās, kad cilvēks ir nonācis sarežģītos apstākļos un spiediena situācijās. Līdzīgi kā dimanti, mēs varētu sasniegt savu pilno potenciālu tikai tad, kad esam pakļauti grūtībām un spiedienam. Tas man atgādina, ka grūtības var būt iespēja augt, attīstīties un kļūt spēcīgākiem, ja mēs skatāmies uz tiem ar atvērtām acīm un esam gatavi mācīties.

Ārpus darba un studijām tu aktīvi trenējies boksā. Var novlikt kādas paralēlas starp tavas profesijas un hobija izvēli?

Tas ir interesants jautājums, jo, iespējams, tur tiešām var saskatīt kādas līdzības. Tiesvedību procesā tev pretī arī ir cilvēks, kurš aktīvi cenšas tev pārnestā nozīmē nodarīt pāri jeb izjaukt tavus plānus, tās ir tādas sacīkstes. Civilprocesā to sauc par sacīkstes principu, kurā tev ir jāpārliecina tiesa par savu taisnību paša spēkiem un boksā ir diezgan līdzīgi. Sports noteikti mazina stresu un audzē pārliecību par sevi. 


Kādi varētu būt tavi ieteikumi tiem, kuri plāno uzsākt studijas jurisprudences jomā?
Noteikti jurisprudence nav tā joma, kur var dzīties pēc finansiāliem sasniegumiem. Ir kļūdaini domāt: “Ja mani bērni nezina ko darīt, tad viņiem būtu jāstudē jurisprudence, jo tad viņiem vismaz būs liela alga, stabilitāte un viņi nekļūdīsies.” Iznākums gan ir labs, jo jurisprudences zināšanas var vienmēr noderēt, turklāt ļoti daudz un dažādās sfērās, bet tā nav pareizā motivācija ar ko sākt mācīties, jo ātri vien cilvēks sapratīs, ka advokatūra tāda nav. Finansiālajam labumam noteikti nevajadzētu būt primārajam mērķim, kāpēc tiek izdarīta izvēle par šādu profesiju, jo tad tā var kļūt ļoti nepateicīga un studijas būs grūti pabeigt. 

Iepazīsti mūsu PwC darījumu nodaļu

Iepazīsti citas mūsu nodaļas